Ubezpieczenia komunikacyjne

 

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na:

  • Obowiązkowe ubezpieczenie: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (tak zwane ubezpieczenie OC);
  • Dobrowolne ubezpieczenia, takie jak: autocasco (tak zwane ubezpieczenie AC), ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów pojazdów mechanicznych (tak zwane ubezpieczenie NNW), ubezpieczenie assistance komunikacyjne, ubezpieczenie ochrony prawnej, ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, ubezpieczenie bagażu i rzeczy osobistych podróżujących osób lub ochronę prawną.

Ubezpieczenie OC

 

Jest to ubezpieczenie obowiązkowe uregulowane przez ustawę. Brak takiego ubezpieczenia może Cię narazić na poważne konsekwencje (o tym poniżej). Ubezpieczenia Komunikacyjne Sulejówek 

Zawierając umowę ubezpieczenia OC zwalniasz się z odpowiedzialności finansowej wobec osoby,  której wyrządziłeś szkodę podczas wypadku, czy kolizji prowadząc samochód. Odpowiedzialność taką przejmuje ubezpieczyciel. Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do 5 mln Euro (na jedno zdarzenie)  w przypadku szkód na osobie i do 1 mln Euro (na jedno zdarzenie) w przypadku szkód w mieniu. Jeśli szkody będą wyższe – będziesz musiał je pokryć z własnej kieszeni. WAŻNE – ubezpieczenie OC nie pokryje szkód, które poniesiesz Ty sam (np. w Twoim samochodzie). Musisz zawrzeć ubezpieczenie auto-casco, żeby dostać takie odszkodowanie. Ubezpieczenie OC, z mocy ustawy, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zawrzeć polisę ubezpieczenia OC na swój pojazd. Brak takiego ubezpieczenia grozi karą, nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – więcej informacji na ten temat poniżej.

Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres 12 miesięcy, jednak istnieje kilka przypadków, kiedy ubezpieczenie takie można skrócić: ubezpieczenia oc sulejówek

– gdy pojazd jest pojazdem zabytkowym – minimalny okres ubezpieczenia wynosi 30 dni. Taki pojazd nie musi posiadać ciągłości ubezpieczenia.

– gdy właściciel posiada zarejestrowany komis samochodowy – minimalny okres ubezpieczenia to 30 dni

– gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą i przeznaczony jest do zarejestrowania w Polsce – okres ubezpieczenia wynosi maksymalnie 30 dni i nie może być przedłużany.

Według nowelizacji ustawy z dnia 13 lutego 2013 r. każda polisa OC opłacona w całości i w terminie ulega automatycznemu wznowieniu.

Jeżeli nie chcemy kontynuować ubezpieczenia w danym Towarzystwie na kolejny rok, należy pamiętać aby najpóźniej jeden dzień przed końcem ubezpieczenia złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC (taki plik znajdziesz w zakładce pliki do pobrania).

Wypowiedzenie takie można bez problemu złożyć w naszej agencji. Pamiętaj, że jeżeli polisa nie została opłacona w całości przed końcem ubezpieczenia, nie wznowi się na kolejny okres.

Jeżeli kupiłeś samochód z polisą OC, masz obowiązek zgłosić się do Towarzystwa (np. za pośrednictwem naszej agencji) aby przepisać tę polisę na siebie. Możesz również prawo, w każdym czasie trwania tej polisy aż do jej końca, wypowiedzieć ją i zawrzeć nową polisę np. w innym towarzystwie.

Pamiętaj, że polisa zakupiona razem z pojazdem nie wznawia się automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia.

Jeżeli sprzedałeś samochód, masz obowiązek w ciągu 14 dni zgłosić ten fakt to Towarzystwa, w którym miałeś wykupione ubezpieczenie OC na dany pojazd.

Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, Towarzystwo ma prawo żądać od Ciebie kolejnych składek za to ubezpieczenie.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC czyli autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i zawieranym na samochody do określonego wieku. Większość Towarzystw przyjmuje w ochronę samochody do 15 roku eksploatacji, jednak są i takie które przyjmują auta tylko do 10 lub 13 lat.

W ubezpieczeniu AC mamy do wyboru 2 lub 3 warianty ubezpieczenia – likwidacja szkody w warsztacie bezgotówkowo (jest to wariant najwyższy, tzw. ASO i dlatego obliguje nas do tego, że możemy naprawić auto w warsztacie ale również otrzymać od Towarzystwa Ubezpieczeniowego pieniądze na naprawę auta w wybrany przez siebie sposób), w warsztacie partnerskim Towarzystwa (jednak nie wszystkie Towarzystwa mają taką opcję) oraz na podstawie kosztorysu, czyli tzw. Kosztorys (tu mamy opcję likwidacji szkody tylko i wyłącznie na podstawie kosztorysu sporządzonego przez Towarzystwo, które wypłaca nam pieniądze na naprawę auta).

Należy pamiętać, że mimo zawierania ubezpieczenia na określoną wartość samochodu, w momencie szkody Towarzystwo wyceni nam samochód na dzień tejże szkody, co w praktyce oznacza mniejszą sumę niż w dniu zawierania ubezpieczenia. Możemy uchronić się przed tą obniżoną sumą ubezpieczenia wykupując Stałą Sumę Ubezpieczenia, jednak trzeba pamiętać, iż nie w każdym TU mamy taką opcję oraz że jeśli taka opcja istnieje to do określonego wieku samochodu.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Katarzyna Miłkowska – właściciel 607 376 846
Biuro:  570 026 260